Хващането на предмети и зрително-моторната координация
Хващането на предмети и тяхното манипулиране е изключително важен етап не само в развитието на зрително-моторната координация, но и в способността на детето да опознава света и да му въздейства. Чрез този сензо-моторен опит се формират стабилни представи както за физическите качества на обектите, така и за тяхната структура, предназначение и местоположение (далече, близо, в непосредствен контакт с тялото на детето).
Детето контактува с предметите толкова повече, колкото ръцете са свободни да извършват това, а те стават свободни, когато е постигнат седежът и когато зрително-моторната координация (популярна като координация „око-ръка“ е достатъчно съзряла.
Значението на прецизната зрително-моторна координация за извършването на множество игрови, битови и училищни дейности е първостепенно – например за конструктивни игри със сглобяване, за вгнездяване, нанизване, рязане с ножица, апликиране, оцветяване, рисуване, писане и други фини движения. Началото на тези умения се поставя много рано в развитието и се изразява най-ярко именно в умението на детето да достигне до предмета и да го хване.
Хващането представлява ориентирано към цел действие, което зависи от състоянието на зрителната система, от двигателните способности на ръката, главата и торса. За да се осъществи това действие, са необходими два вида зрителна информация:
- определяне на локализацията на обекта – дали е близо или е далече и
- анализ на обекта – дали е подходящ за хващане или не.
Развитието на двуочното (бинокулярното зрение) и конвергенцията са ключови фактори за локализирането на обектите, които заедно с двигателния акт обезпечават зрително-моторния механизъм на хващането.
Изследователи отбелязват, че до 8-мия месец типично развиващите се деца посягат към околните предмети без специални „предпочитания“- те посягат както към големи, така и към малки предмети. В периода от 8-мия до 12-тия месец се появява трайно „компулсивно“ предпочитание за хващане на малки предмети, които могат да се поберат в детската ръка.
Източник : „Движение и език„
Издателство : Логопедичен център „Ромел“
Автор :Росица Йосифова
0 Вашето мнение “Хващането на предмети и зрително-моторната координация”