Акнето при тийнейджърите – Първа част
Акнето при тийнейджъритe
В юношеските си години със сигурност сте се сблъсквали с акнето, ако не при Вас, то при Ваша приятелка, съученик, познат. И ако този проблем Ви е подминал, когато сте били на 15, то е твърде вероятно да се сблъскате с него при отглеждането на Вашите тийнейджъри. В следващия материал ще Ви разкажем всичко за акнето, неговите причинители, както и възможните начини за неговото лечение.
Какво представлява акнето?
Акнето е един от най-честосрещаните проблеми на кожата при навлизащите в пубертета и тези, които вече са в този период – между 11 и 19 годишна възраст. Изразява се в появата на отворени и затворени комедони ( т.н. черни точки и гнойни пъпки). Среща се предимно в областта на лицето, врата, раменете, гърба и гърдите, защото именно на тези места се съсредоточават най-много мастни жлези. Наричано е още ,,младежки пъпки‘‘, поради огромната честота на случаите на акне при тийнейджърите – 80 – 90% от тях страдат от акне в определен период от пубертета.
Защо се появява?
Причината да се появява акне е хиперпроизводството на себум от мастните жлези през юношеския период. По този начин порите се запушват и създават възпалителителни процеси ( гнойните пъпки ) или невъзпалителни такива (черните точки).
Ето някои от основните причини за акне:
- Завишени нива на хормони през пубертета
- Хормонални промени – по време месечния цикъл или бременност
- Прекалено мазен грим
- Чувствителност към лекарства
- Лоша хигиена
- Генетична предразположеност
- Противозачатъчни таблетки – при започване на приема им или при спиране
- Замърсявания на въздуха в градската среда
Малко повече за някои сериозни причини ….
- Хиперкератоза (хиперкератизация) – представлява удебеляване на най-горния слой на кожата т.н. рогов слой, поради присъствието на мъртви клетки от кожата. Мъртвите клетки запушват порите и пречат на отвеждането на себума, което го прави затворен и по този начин се създава една пъпка или черна точка.
- Прекалено разпространение на бактерии – бактерии, които по принцип живеят на територията на кожата, могат да се натрупат и разпространят, причинявайки възпаление
Какво може да допринесе за акнето? ( или дребни причини, които не забелязваме в ежедневието)
- Прекалено честото докосване на лицето – когато сме навън, кожата на ръцете ни влиза в контакт с множество бактерии – в градския транспорт, в заведенията, на публични места и т.н. Добре е да се избягва допира до лицето с мръсни ръце, защото кожата може да се възпали.
- Определени храни – няма единно мнение относно връзката между мазните и калорични храни и акнето, но е възможно организмът Ви да не понася добре някои храни като чипс, пържени картофи, шоколад и захарни изделия, сандвичи, дюнери, бургери, пици, пържено месо и т.н. Важно е да се отбележи, че тялото Ви е специфично и може да реагира на някои продукти различно от другите или обратно – да не реагира.
- Триенето между външни фактори и кожата , засегната с акне – шапки, шалове, прекалено тясни дрехи, раници и чанти, ленти за глава, каска за мотор или велосипед – това са само някои от външните фактори , които могат да окажат негативно влияние върху акнето, заради триенето или притискането и в случай , че тези предмети са замърсени .
- Изстискването на пъпките – това води единствено до влошаване състоянието на кожата, защото е предпоставка за създаването на белези , разпространението на акнето или повторното му появяване на същото място.
- Стрес – както винаги, стресът може да е причина за това състояние заради високите нива на адреналин и кортизол
- Замърсената градска среда – може да не го усещате , но през деня замърсяванията от въздуха се полепват по кожата Ви, което е предпоставка за акнето
- Специфичен климат – ако живеете в район с по-влажен и горещ климат, нормално е прекомерното изпотяване да е причина за акнето
- Предишна Насърчаване на себеизразяването чрез изкуство
- Следваща Акнето при тийнейджърите – Втора част
0 Вашето мнение “Акнето при тийнейджърите – Първа част”