Компютърното пристрастяване
Обичайно срещана у дома ситуация е родителите да изпитват сериозни затруднения, опитвайки се да накарат детето си да извърши каквото и да са задължения вкъщи, или да се заеме с подготовката си за училище за следващия ден. Причината е, че то се намира непрекъснато пред компютъра, играе на компютърни игри, чати непрестанно с приятели или сърфира из интернет пространството.
Заниманията с компютър не биха били проблем и дори са предимство от гледна точка на това, че това е един от начините, чрез които Вашето дете разширява и обогатява общите си познания и придобива така необходимите в съвремения свят умения за работа с компютър. И нерядко до изумление то Ви впечатлява със сръчността, лекотата, с която е усвоило боравенето с клавиатура, мишка или е овладявало до съвършенство сложни програми и множество игри.
Резултатът от компютърното пристрастяване е все по-прогресивно развиваща се загуба на интерес от страна на детето или юношата към случващото се извън виртуалното пространство.Това, което се е превърнало в непрестанен източник на удоволствие, в резултат на интернет комуникацията, може да започне да доминира и да служи като основен заместител на обшуването в реалността. Проблемът възниква , когато се превърне в източник на лесно осъществими и достъпни преживявания за детето или юношата и постепенно започва да измества и замества интереса му към обектите извън интернет пространството.
С времето все по-реална става възможността за постепенна загуба на интерес към преживяванията и случващото се извън виртуалната реалност, съпътствано от поява на чувства на неудовлетвореност, малоценност, подтиснато настроение, както и раздразнителност, когато детето не се намира пред компютъра.
Наред с очертаващата се зависимост и пристрастяване при подрастващите, се наблюдават и редица сериозно затрудняващи и спъващи ежедневието промени в общото физическо състояние на организма.
Как да разпознаем дали детето в ранна или юношеска възраст има някои от проявяващите се симптоми на компютърно пристрастяване.
Психологически и поведенчески симптоми:
- Чувство на благополучие или еуфория, докато e пред компютъра.
- Неспособност по собствено желание да преустанови заниманията си на компютъра.
- Поява на нарастваща нужда все повече време да прекарва във виртуалното пространство.
- Закъснения или пропускане на задължения или други важни събития за деня.
- Чувство на празнота, подтиснато настроение, раздразнителност, когато не играе на компютъра или не е в Интернет пространството.
- Проблеми с училището и училищната подготовка.
- Загуба за ориентация за време.
Физически симптоми:
- Болки и слабост в китката на ръката, пръстите и мускулите на предмишницата.
- Сухота на очите.
- Главоболие.
- Болки в гърба.
- Хранителни нарушения /пропускане на хранене/.
- Нарушения на съня, промяна в ритъма на сън-бодърстване.
- Намаляване на имунитета вследствие на преумората, дължаща се на продължителния престой пред компютъра /по-лесна податливост към различни инфекциозни заболявания /грип и др./
0 Вашето мнение “Компютърното пристрастяване”