Подсичане при бебето
След раждането бебето започва да се адаптира от живота в утробата към този, който всички познаваме. Кожата му , която е привикнала към една среда се сблъсква с много външни фактори, които на Нас възрастните ни изглеждат обикновени, но пелените, памперсите, козметиката и т.н. може да причини разраняване на детската кожа.
Подсичането е само едно от честосрещаните раздразнения при новородените. Представлява възпаление на кожата – най- често в областта на дупето и интимните части. Може да бъде под формата на зачервяване, лек обрив или червени петна, рядко кожата започва да се лющи. 60 % от бебетата страдат от това през първата си една година като най-голяма вероятност има да се появи между 9-12 месец, но може да се появи и далеч по-рано – около 2- 3 месец на бебето.
Причината за това е прекалено нежната кожа, която лесно може да бъде засегната от различни фактори като:
- По-груби пелени
- Триенето на памперса при движение
- Прекалено чувствителна кожа
- Допира до урината и изпражненията
- Кожата не може да диша
- Използването на мокри кърпички – силните изкуствени ароматизанти могат да подразнят кожата
- Различна козметика – кремове, гелове, пудра и т.н.
- Оцветителите на дрешките
- Непоносимост към определен прах за пране
- Антибиотици – децата на антибиотици са по-податливи към гъбични инфекции, защото тези медикаменти намаляват не само проблемните бактерии, а и полезните. Антибиотиците могат да доведат до диария, което също е предпоставка за подсичането.
Съвети в случай на подсичане:
- Измивайте ръцете си преди всяка смяна на памперса или пелената
- Сменяйте често памперсите или пелените на детето – не отлагайте смяната след появата на изпражнения или урина. Колкото по-бързо ги смените, толкова по-малка е вероятността досега с тях да удължи или задълбочи подсичането
- Поддържайте бебешката кожа максимално суха – след като смените памперса или пелената измивайте и подсушавайте добре.
- Не трийте прекалено силно кожата след измиване – това може да доведе до разраняване на засегнатите части и дискомфорт у Вашето бебе. Вместо това внимателно попивайте водата от телцето му.
- Измивайте само с вода след смяна на памперса – сапуните могат допълнително да подразнят кожата
- Направете отвара от лайка и/ или смрадлика – те ще успокоят раздразнението. Можете да измивате детето с тази отвара или леко да го намазвате, когато сменяте пелените
- Оставете детето за известно време без памперси – това ще помогне на кожата да заздравее по-бързо
- Не използвайте бебешка пудра в комбинация с други кремове или лосиони – ефекта от използването на двете неща едновременно ще образува дебел плътен слой, който дразни допълнително
- Не използвайте мокри кърпички
- Потърсете крем, предназначен за бебета, без ароматизанти, оцветители, парабени и т.н.
- Изпробвайте свойствата на зехтина – натопете един памучен тампон в преварен зехтин или екстра върджин и намажете раздразнените области. Това се прави след баня, когато вече сте измили и подсушили детето, с цел да не се изсушава прекалено кожата му.
- Кремът от невен може да е полезен в случая, стига да не е ароматизиран или съдържащ парабени и вредни съставки
- Дръжте бебешката пудра далеч от лицето на детето – талкът може да причини проблеми с душането. Сложете малко количество в ръката си и след това нанесете върху бебето.
Как можем да предотвратим подсичането?
- Когато детето Ви започне да яде твърда храна, давайте му нещо ново веднъж на няколко дни. Така ще можете по-лесно да забележите, ако то страда от алергия към някоя храна или не я понася добре.
- Не стягайте прекалено силно памперса или пелената, за да остава малко въздух между тях и кожата
- Кърмете детето си колкото дълго можете. Кърмата ще повиши имунитета на детето към различни инфекции и то няма да се нуждае в такава степен от антибиотици, които могат да причинят подсичане.
- Коато детето приема антибиотици, попитайте Вашия личен лекар за подходящ пробиотик, който да се грижи за полезните бактерии в организма. Те биха намалили шанса от подсичане.
Важно!
Нелекуването на подсичането може да доведе до образуването на рани или създаването на инфекции. Ако не видите подобрение след 3 до 5 дни лечение, потърсете Вашия лекар. Може да се наложи медикаментозно лечение или случаят да е причинен от алергия.
Обърнете се към хомеопат. Природните лекарства и продукти имат безвредно действие за организма, но е необходима консултация със специалист, защото всяко дете е различно.
0 Вашето мнение “Подсичане при бебето”